KlubVind

KlubVind

KlubVind News

Skab gode rammer for bestyrelsen

Gør bestyrelsesarbejdet sjovere og mere effektivt med KlubVind!

Frivillige er heltene i foreningslivet

Foreningslivet er fyldt med dedikerede frivillige, der brænder for at gøre en forskel. Uden jer, vores uundværlige trænere og bestyrelsesmedlemmer, ville idrætsforeningerne slet ikke kunne blomstre. Men vi ved også, at det kan være en stor mundfuld at påtage sig frivilligt arbejde. Det skal være nemt og overskueligt, så I kan fokusere på det, I elsker: at skabe gode oplevelser og fællesskab!

Kassererposten: Ikke så skræmmende længere!

Mange foreninger kæmper med at besætte kassererposten, fordi den ofte opfattes som en tung og tidskrævende byrde. Men frygt ej! KlubVind er her for at lette jeres administrative byrder og gøre det sjovt og meningsfuldt at være kasserer. Med vores shopmodul bliver det en leg at holde styr på tilmeldinger og betalinger.

KlubVind: Din nye bedste ven i bestyrelsen

Forestil dig en verden, hvor tilmeldinger og betalinger klares med et trylleslag. Det kan blive virkelighed med KlubVinds shopmodul! Dette smarte værktøj giver dig et lynhurtigt overblik, så du kun behøver at håndtere én samlet indbetaling, når holdene er fyldt op. Det betyder mere tid til at fokusere på det, der virkelig betyder noget – nemlig at skabe fantastiske oplevelser for medlemmerne.

En digital revolution: Shopmodulet

Shopmodulet fra KlubVind gør livet lettere for alle i bestyrelsen. Du kan hurtigt se, hvem der har tilmeldt sig og betalt, og det hele foregår digitalt. Farvel til papirnusseri og goddag til en nemmere hverdag! Brug shoppen til at sælge merchandise og events, og oplev, hvordan digitalisering kan hjælpe dig med at nå ud til endnu flere potentielle medlemmer og sponsorer.

Støttelotteri med salg online : Øget indtjening uden besvær

Vi ved, hvor tidskrævende det kan være at sælge lodder dør-til-dør. Derfor har vi gjort det nemt med støttelotterier med salg online. På den måde kan I skaffe indtægter til klubben ved kun at løfte en finger. Og som en bonus er det også meget mere miljøvenligt! Minimalt papirspild, ingen besvær – kun større overskud og mere tid til det, der virkelig betyder noget.


Fordelene ved digitalisering: Det er ganske enkelt

– Tidsbesparelse: Med automatiserede processer og centraliseret information kan du sige farvel til timevis af administrativt arbejde.

– Bedre overblik: Få nem adgang til medlemsdata og økonomiske rapporter – det har aldrig været lettere at holde styr på økonomien.

– Effektiv kommunikation: Hold alle medlemmer og frivillige opdaterede med hurtige og præcise beskeder via digitale værktøjer.

KlubVind i aktion: En Solstrålehistorie

Elev-Nye Idrætsforening er et strålende eksempel på, hvordan KlubVinds løsninger kan skabe magi. Efter at have taget vores digitale værktøjer i brug, har de oplevet en fantastisk stigning i både medlemstal og sponsorater. Digitaliseringen har ikke kun gjort administrationen lettere, men også åbnet dørene til mange flere muligheder.

Skab en sund foreningskultur

Et stærkt fællesskab er nøglen til succes i enhver idrætsforening. Ved at anerkende og inkludere de frivillige, kan I skabe en motiverende og positiv kultur. Sociale aktiviteter og en åben kommunikation er med til at styrke sammenholdet og gøre det sjovere for alle at være en del af klubben.

Lettere Administration: Færre administrative opgaver gør det lettere at tiltrække og fastholde frivillige bestyrelsesmedlemmer. Fleksible og enkle løsninger beskytter de frivilliges tid og energi. Kommunikation: Brug sociale medier, nyhedsbreve og personlig kontakt til at række ud til potentielle frivillige. Forklar, hvor vigtig bestyrelsens arbejde er for foreningens succes og udvikling.

Historien Bag KlubVind

KlubVind blev født i Elev-Nye Idrætsforening, hvor formanden Mads Hulgaard kombinerede sine erfaringer fra lotteri-sektoren med sin passion for foreningsarbejde. Udfordringerne med at dække daglige udgifter og finansiere nye projekter inspirerede ham til at skabe en digital løsning, der nu hjælper mange idrætsforeninger med at opnå deres mål.

Kom i Gang i Dag!

Er du klar til at gøre bestyrelsesarbejdet nemmere og sjovere? Kontakt Mads Hulgaard på telefon 25101820 eller mail mh@klubvind.dk eller helt nemt via www.klubvind.dk/kontakt, for en gratis demonstration af Shopmodulet. Lad os sammen skabe en lysere fremtid for din idrætsforening!

Digitalisering er nøglen til at gøre det frivillige arbejde lettere og mere givende. Med KlubVinds innovative løsninger kan du fokusere på at skabe fantastiske oplevelser og et stærkt fællesskab. Tag springet ind i den digitale fremtid og oplev, hvordan du nemt kan gøre en verden til forskel!

Del indlægget

Del på facebook
Del på twitter
Del på linkedin
Del på pinterest
Del på print
Del på email